STAROSTLIVOSŤ O EXTERIÉR

Detailné umytie auta

Zovňajšok auta si každý všimne hneď ako prvý. Je to určitý štýl podpisu majiteľa.


Umývanie je tou najčastejšou činnosťou starostlivosti o vozidlo. Môžeme ho rozdeliť na dve časti. Prvá časť je bezkontaktné umývanie za pomoci aktívnej peny a špeciálnym prípravkom na hmyz. S ich kombináciou je možné zmyť z povrchu veľké množstvo špiny. Druhou časťou je už samotné kontaktné umývanie auta s pH neutrálnym šampónom a rukavicou z ovčej vlny takže nedochádza k poškriabaniu laku.
Umývame auto šetrnou metódou dvoch vedier, kde v prvom vedre je autošampón s vodou a v druhom vedre je zas čistá voda na vyplachovanie umývacej rukavice. Dôležitou súčastou vedra je odlučovač nečistôt na oddelenie vyplachovanej špiny na dne vedra.


Dekontaminácia - Odstránenie nečistôt

Dekontaminácia je hĺbkové čistenie laku, ktorý slúži na odstránenie zvyšky asfaltu, vzdušnej alebo náletovej hrdze, ktorá vzniká trením brzdových doštičiek. Sú to častice, ktoré nie je možné z povrchu odstrániť pri bežnom umytí auta pretože sú "zapichnuté" v laku. Dekontaminácia môže byť chemická alebo mechanická tzv. clayovanie, čistenie pomocou špeciálnej plasteliny.

Obzvlášť dôležité je vykonať dekontamináciu pred preleštením laku a voskovaním. Pokiaľ by sa lak pred voskovaním nedekontaminoval samotná vrstva znečistenia sa prekryje voskom a tým sa zaručí jej dlhodobejšie pôsobenie, ktoré môže viesť až k lokálnej korózii.

Vosk sa vždy najlepšie naviaže na čistý a odmastnený povrch. Dekontaminácia laku teda prispieva k dlhšej výdrži vosku a iných druhov ochrany laku!


Renovácia laku a leštenie do vysokého lesku

Korekcia laku je trvalý postup, ktorého účinok (so správnou ochranou laku) trvá až niekoľko rokov.

Je proces odstránenia defektov ako je vírenie, škrabance, oxidácia, ktoré vznikajú od stáleho vplyvu vonkajšieho prostredia ako je slnko, kyslé dažde, sneh, vtáčí trus, chemická erózia, leptanie, kamienky odletujúce spod kolies iných vozidiel. Všetky tieto faktory negatívne vplývajú na životnosť a vzhľad laku, čím sa pomaly znehodnocuje. Nevyhnutné je preto venovať pozornosť starostlivosti o lak Vášho vozidla. Detailné strojové leštenie (či už 1 stupňové alebo viac stupňové) je najlepší spôsob obnovy lesku a odstránenia škrabancov pri zachovaní pôvodného laku. Preleštením vrátime dokonalý vzhľad laku, predĺžime jeho životnosť a navrátime lásku k Vášmu autu.

Pred nanesením keramickej ochrany je preleštenie laku nevyhnutné a bez tohto kroku keramickú ochranu nemá význam aplikovať, pretože sa tým výrazne skráti jej výdrž a zníži účinok.

Po obhliadke Vám pomôžeme zvoliť najvhodnejšie riešenie obnovy Vášho laku.


Ochrana laku - Vosky, sealanty a keramické ochrany

Aplikácia ochrany povrchu je tým posledným krokom starostlivosť o auto.

Lak chránený voskom, sealantom alebo keramikou sa krásne leskne a výrazne odpudzuje vodu aj nečistoty, čo značne uľahčuje umývanie a celkovú údržbu auta. Ochrana laku zabraňuje aj prenikaniu toxických látok do štruktúry laku napríklad z vtáčieho trusu, mŕtveho hmyzu alebo chemikálií ako je posypová soľ.

Prírodné vosky a syntetické vosky

Vosk dodá laku vysoký lesk, výrazné hydrofóbne vlastnosti, ochranu pred poveternostnými vplyvmi.
Karnaubské vosky ponúkajú okrem hlbokého lesku i silné hydrofóbne vlastnosti a značný beading (kvapkovanie). Aj tie najdrahšie karnaubské vosky majú výdrž v priemere 3 až 4 mesiace a po tejto dobe je nutné ich aplikovať znova. Menšia je aj odolnosť proti chemikáliám a extrémnym teplotám. To však riešia syntetické vosky, ktoré vynikajú vysokým, "skleneným" leskom, výdržou v rozmedzí 3 až 6 mesiacov a značnou odolnosťou proti chemikáliám. Možno ich teda aplikovať na zimu, kedy lak ochráni aj pred soľou a ďalšími chemikáliami. Pred nanesením vosku treba povrch laku mechanicky dekontaminovať a odporúčame tiež rozleštenie laku.


Tekutý sealant

Sú odolnejšie voči teplotám aj chemikáliám, ale neumožnia taký lesk a zvýraznenie farby laku ako klasické vosky. Nastriekajú sa na mokrý lak a následne opláchnu silným prúdom vody a tým dôjde k aktivácii. Výdrž majú 2 až 3 mesiace, odporúčaná je aspoň chemická dekontaminácia.

Keramická ochrana

Keramická ochrana laku je tou najodolnejšou ochranou, akú môžete laku auta poskytnúť. Obsahuje vysoké množstvo čistého oxidu kremičitého (SiO2), čo má za následok dlhodobú odolnosť 1 až 5 rokov, extrémne odpudzovanie vody aj nečistôt a dokonca aj ochranu pred poškriabaním a mechanickým opotrebovaním laku. K tomu všetkému lak disponuje až neskutočným zrkadlovým leskom. Vďaka keramickému povlaku sa výrazne menej usadzujú nečistoty a lak získa samočistiace schopnosti a tým sa znížia nároky na jeho údržbu. Pred aplikáciou keramickej ochrany je nutné lak dekontaminovať a rozleštiť. Na nerozleštený lak nie je možné keramickú ochranu aplikovať, pretože by tým stratila dlhodobý účinok.


Starostlivosť o matné laky

Bohužiaľ matný lak je dámička s nosom nahor.
Je vyberavá a citlivá.

Dokážeme sa postarať aj o matné laky. Len starostlivosť o neho je oveľa jemnejšia. Lak umyjeme pH neutrálnym šampónom s najjemnejšou umývacou rukavicou z jahňacej vlny, chemicky dekontaminujeme. Na ochranu môžeme zvoliť vosk, sealant tak aj keramickú ochranu, ktoré sú určené na matné laky.

Čistenie motorového priestoru

Túto činnosť veľa ľudí zanedbáva.

Používame na to špeciálny šampón a konzervačný prostriedok s prirodzeným leskom a účinkom odpudzujúcim vodu, určený pre motory, časti telesa, gumové hadice a agregáty. Vďaka úplnému vysušeniu (bez olejového filmu) sa zabráni viazaniu nečistôt. Ošetrené diely budú opäť vyzerať ako nové.

Jednotná cena 30€

Retuša - malé opravy laku

Vieme opraviť drobné poškodenie spôsobené kamienkami, namiešame presný typ laku a nanesieme na poškodené miesto. Jemným brúsením namokro zarovnáme jednotlivé presahy, tým zjednotíme vrstvy a následne vyleštíme do vysokého lesku.

Cena je individuálna po obhliadke vozidla.


jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu